Athletics Results

All Day
vs.
Vianney
Away
Quail Creek
All Day
vs.
Vianney
Away
Quail Creek
vs.
Downers Grove South HS
Home
Loss 2-3
vs.
Cup Match, Lindbergh
Away
Forest Park
POSTPONED: TBD
vs.
Parkway Central
Away
Parkway Central
Loss 8-11
Edwardsville Tournament - Carbondale HS (IL)
Home
Win 5-1
vs.
Edwardsville Tournament
Away
CANCELLED
vs.
Cape ND/Belleville East Round Robin, Belleville East
Home
Athletictron Gym
Win 2-0

25-18, 25-15

vs.
Cape ND/Belleville East Round Robin, Cape - Notre Dame HS
Home
Athletictron Gym
Win 2-1

22-25, 25-20, 25-18

vs.
Rockhurst
Home
Ohlms Stadium/Track
vs.
Fort Zumwalt (All)
Home
Ohlms Stadium/Track
-
vs.
TBD
Away
Crestwood Bowl
Win 23.5-11.5
All Day
vs.
Columbia Classic
Away
A.L. Gustin Golf Course
vs.
SLUH
Home
Isaak Turf Baseball Field
Win 4-2
All Day
vs.
SLUH
Away
Sunset Hills Golf Course
All Day
vs.
SLUH
Away
Forest Park Golf Course
vs.
Webster Groves
Home
Grass Baseball Field
vs.
Vianney
Home
Isaak Turf Baseball Field
Loss 0-6
vs.
Vianney
Away
Vianney
Loss 1-8
vs.
Cup Match, Francis Howell HS
Away
Lou Fusz Soccer Complex
Loss 19-36
All Day
vs.
Priory
Away
Sunset Hills Golf Course
All Day
vs.
Westminster
Away
Four Seasons Country Club
vs.
St. Louis Patriots
Home
Isaak Turf Baseball Field
Loss 5-6
vs.
Vianney
Away
Vianney
Loss 0-2
vs.
Parkway South
Home
Grass Baseball Field
vs.
Vianney
Away
Vianney
Loss 1-2

21-25, 25-23, 22-25

All Day
vs.
Vianney
Away
Sunset Hills Golf Course
All Day
vs.
Vianney
Away
Quail Creek
All Day
vs.
Vianney
Away
Quail Creek
vs.
Webster Invitational
Away
Webster Groves
vs.
Webster Invitational
Away
Webster Groves
Other

The Varsity and JV track teams competed in the 12 team Webster Invitational last night. Despite the rain, wind and cold, the teams competed well, placing high in several events against high caliber competition. Highlights included:

The 4 x 800 relay team of Anthony Bradford, John Pudlowski, Sean Cavanaugh and Daniel Martin placed 4th.

Jamisen Terry ran to a 7th place finish in the 100 meter dash.

Bradford and Martin also competed in the 1600 meter run, placing 7th and 8th respectively while teammate Manny Nava, running in the JV division, finished the race with a personal best 5:19.

The varsity 4 x 100 relay team of Kylan Birchfield, Amar Johnson, Cameron Epps and Doug Agnew ended competition in 4th place while the JV squad of Elijah Griffin, John Edwards, Bryce Hobart and Byron Jackson finished 6th.

Casey Cavlovich sprinted to a 6th place finish in the 400 meter dash.

Amar Johnson placed 5th in the 200 meter dash and Keshon finished the same race in 1st place.

The team is at home on Saturday in the All Catholic Invitational.


vs.
Mehlville
Away
Mehlville
Loss 0-2

14-25, 16-25

vs.
Lafayette
Away
Lafayette
Win 3-2

#1 Doubles: Donlin/Wessel (CCP) vs. Gavin/Jacob (LAF): 0-8 LOSS

#2 Doubles: Gronowski/Childs (CCP) vs. Maurya/Arjun Ram (LAF): 9-7 WIN

#3 Doubles: Carr/Huang (CCP) vs Rohith/Pranav (LAF): 8-4 WIN

#4 Doubles: Gill/Allen (CCP) vs. Alex/Chris (LAF): 8-1 WIN

#5 Doubles: Taylor/Willi (CCP) vs. Arjun/Aksheet (LAF): 1-8 LOSS

All Day
Eureka (Friendly)
Away
Eureka
Loss 19-30
All Day
Metro-East Lutheran
Rockwood Summit
Win 2-0

25-17, 25-18

All Day
vs.
Rockwood Summit Tournament, Rockwood Summit HS
Rockwood Summit
Win 2-0

25-21, 25-17

All Day
vs.
Rockwood Summit Tournament, Affton
Rockwood Summit
Win 2-0

25-21, 25-20

All Day
vs.
Rockwood Summit Tournament, Northwest
Rockwood Summit
Win 2-0

25-17, 25-19

All Day
vs.
Rockwood Summit Tournament, Fort Zumwalt East HS
Rockwood Summit
Win 2-0

25-15, 25-22

vs.
All Catholic Track Meet
Home
Ohlms Stadium/Track
Other

The varsity track team placed 7th out of 13 teams on Saturday here at home in teh 45th Annual All Catholic Invitational. The meet featured some great talent from all over the State and Chicago. Earning points for Chaminade were:

Amar Johnson - 8th in the 300 hurdles

Kyle Riffel - 8th in the javelin

Henry Hardeman - 7th in the 1600 meter run

Stanley Williams, Kenneth Hammell, Henry Hardeman and Wesley Carpio - 6th in the 4 x 800 meter relay

Kylan Birchfield, Doug Agnew, Cameron Epps and Amar Johnson - 4th in the 4 x 100 meter relay

Johnson, Epps, Ryan King and Elijah Griffin - 4th in the 4 x 200 meter relay

Medalists included:

David Kruse who vaulted to a personal best 11'6" which placed him 3rd overall

Keshon Campbell who placed 2nd in both the 110 high hurdles and the 300 hurdles.

Stanley Williams who crushed the rest of the field, running to a 1st place finish in the 800 meter run with a time of 2:03.9.

vs.
League Roll Off, CBC
Home
West County Lanes
Win 29-6
vs.
WCA Tournament, Lafayette
Away
Westminster
Loss 1-11
vs.
WCA Tournament, Festus
Away
Westminster
Win 10-0
vs.
Alton HS
Home
Isaak Turf Baseball Field
Win 5-1
-
vs.
Districts Handicap Tournament, Districts
Home
Olivette Lanes
Win 1-0

Qualified for the State Tournament. 4th place qualifying finish.

All Day
vs.
Bulldog Battle
Away
Winghaven Country Club
All Day
vs.
CBC
Away
Greenbriar Hills Country Club
All Day
vs.
CBC
Away
Greenbriar Hills Country Club
vs.
St. Louis Patriots
Home
Grass Baseball Field
vs.
MICDS
Away
John Burroughs
Win 7-3

#1 Doubles: Donlin/Wessel (CCP) vs. Khrisern/Johnson (MICDS): 8-7 (7-5) WIN

#2 Doubles: Gronowski/Geekie (CCP) vs. Iazu/Qazi (MICDS): 8-1 WIN

#3 Doubles: Ostermuller/Childs (CCP) vs. A. Divechi/N. Divechi (MICDS): 8-4 WIN

#4 Doubles: Carr/Huang (CCP) vs Rippleye/Rai (MICDS): 8-7 (7-5) WIN

#5 Doubles: Gill/Allen (CCP) vs. Gothith/Morris (MICDS): 3-8 LOSS

#6 Doubles: Taylor//Fulton (CCP) vs. Aday/Sineff (MICDS): 2-8 LOSS

#7 Doubles: R. Prosser/Willi (CCP) vs Rishi/ Lagurgen (MICDS): 6-8 LOSS

#8 Doubles: D. Latham/L. Latham (CCP) vs. Godawn/Cosmopolis (MICDS): 8-1 WIN

#9 Doubles: Q. Prosser/Hunt (CCP) vs. Nappier/Ellenhart (MICDS): 8-7 (7-2) WIN

#10 Doubles:Santos/Figert (CCP) vs. Jin/Ansari (MICDS): 8-3 WIN

vs.
Marquette
Home
Isaak Turf Baseball Field
Loss 1-5
vs.
CBC
Home
Athletictron Gym
Win 2-0

25-20, 25-20

All Day
vs.
Priory
Away
TBD
Marquette, Parkway Central
Home
Ohlms Stadium/Track
Win

The track team defeated Parkway Central and Marquette last night in a tri meet held here at Chaminade. The Red Devils earned 55 points while Parkway Central and Marquette earned 48 and 45 respectively. It was a great team win with Chaminade athletes scoring in nearly every event.

800 meter run - Stanley Williams (1st), Wesley Carpio (2nd)

110 High Hurdles - Keshon Campbell (1st)

100 meter dash - Kylan Birchfield (1st), Jamisen Terry (2nd)

1600 meter run - Kenneth Hammell (2nd)

200 meter dash - Kylan Birchfield (1st), Cameron Epps (24.6)

300 meter hurdles - Amar Johnson (1st), Ryan King (4th)

4 x 400 relay - Nick Imo, Nick Kaiser, Byron Jackson, Bryce Hobart (3rd)

Pole vault - David Kruse (1st), Eli Steele (2nd)

Triple jump - Kieran Hobart (3rd)

High jump - Keshon Campbell (1st), George O'Bryan (2nd)

Shot put - Simon Peistrup (3rd)

Discus - Simon Peistrup (3rd)

Marquette, Parkway Central
Home
Ohlms Stadium/Track
vs.
Priory
Away
John Burroughs
Loss 2-6

#1 Doubles: Donlin/Wessel (CCP) vs.Reid/Declan (PRI): 5-8 LOSS

#2 Doubles: Gronowski/Geekie (CCP) vs. Dominic/Daniel (PRI): 8-6 WIN

#3 Doubles: Ostermuller/Childs (CCP) vs. Ben/Adam (PRI): 4-8 LOSS

#4 Doubles: Carr/Huang (CCP) vs Nick/James (PRI): 7-8 (1-7) LOSS

#5 Doubles: Gill/Allen (CCP) vs. Matt/Luke (PRI): 7-8 (4-6) LOSS

#6 Doubles: Willi/Taylor (CCP) vs. Chris/Tommy (PRI): 4-8 LOSS

#7 Doubles: D. Latham/L. Latham (CCP) vs. Paul/Devin (PRI): 8-3 WIN

#8 Singles: Fulton (CCP) vs. Cole (PRI): 3-8 LOSS

vs.
Lutheran South
Home
Athletictron Gym
vs.
CBC
Away
CBC
Loss 1-11
vs.
CBC
Home
Isaak Turf Baseball Field
Loss 2-9
vs.
Lutheran South
Home
Athletictron Gym
Win 2-0

26-24, 25-21

All Day
vs.
CBC
Away
Sunset Hills Golf Course
All Day
vs.
CBC
Away
Normandie Golf Club
All Day
vs.
CBC
Away
Normandie Golf Club
vs.
John Burroughs
Away
John Burroughs
Tie 5-5

#1 Doubles: Donlin/Wessel (CCP) vs. JBS: 3-8 LOSS

#2 Doubles: Gronowski/Geekie (CCP) vs. JBS 1-8 LOSS

#3 Doubles: Ostermuller/Childs (CCP) vs. JBS: 8-1 WIN

#4 Doubles: Carr/Huang (CCP) vs JBS 8-6 WIN

#5 Doubles: Gill/Allen (CCP) vs. JBS 8-7 (7-1) WIN

#6 Doubles: D. Latham/R. Prosser (CCP) vs. JBS : 4-8 LOSS

#7 Doubles: Taylor/Willi (CCP) vs JBS: 8-4 WIN

#8 Doubles: Q. Prosser/Hunt (CCP) vs. JBS: 5-8 LOSS

#9 Doubles: Santos/Figert (CCP) vs. JBS: 7-8 (5-7) LOSS

#10 Doubles:Kim/Shen (CCP) vs. JBS: 8-3 WIN

vs.
Lutheran South
Away
Lutheran South
Win 11-8
vs.
Lutheran South
Home
Isaak Turf Baseball Field
Win 7-6
vs.
O'Fallon
Home
Ohlms Stadium/Track
All Day
vs.
SLUH
Away
Four Seasons Country Club
Visitation, Ladue, MICDS
Home
Ohlms Stadium/Track
Visitation, Ladue, MICDS
Home
Ohlms Stadium/Track
vs.
Parkway Central
Away
vs.
DeSmet
Home
Isaak Turf Baseball Field
Loss 4-14
Parkway South Youth
Home
Grass Practice Field
Other 3-0

Game ended after the first quarter due to lightning.

All Day
vs.
MICDS
Away
Forest Hills Country Club
vs.
Rockwood Summit HS
Away
vs.
CBC
Home
Win 5-0

#1 Doubles: Donlin/Geekie (CCP) vs. Hammett/Cleary (CBC): 8-5 WIN

#2 Doubles: Huangi/Childs (CCP) vs. Altone/Gore (CBC): 8-5 WIN

#3 Doubles: Gill/Allen (CCP) vs Smith/Craddock (CBC): 8-3 WIN

#4 Doubles: D. Latham/L. Latham (CCP) vs. Hoffman/Murnin (CBC): 8-0 WIN

#5 Doubles: Taylor/Willi (CCP) vs. Aguilar/McClain (CBC): 8-2 WIN

vs.
Westminster
Away
Westminster
vs.
Westminster
Away
Westminster
Win 2-0

27-25, 27-25

All Day
vs.
Marianist Invitational
Away
Sunset Hills Golf Course
vs.
Washington
Home
Isaak Turf Baseball Field
Win 2-1
vs.
Washington
Away
Washington
Columbia Bandits; Cup Match
Away
Columbia, Missouri
CANCELLED
vs.
Washington
Home
Isaak Turf Baseball Field
Win 10-1
vs.
Washington
Away
Washington
Win 7-4
vs.
Districts Scratch Tournament, Districts
TBD
Harvest Lanes
Tournament
All Day
vs.
Webster Cup
Away
Crescent Farms Golf Club
All Day
vs.
Westminster
Away
TBD
vs.
Priory
Home
Tie 4-4

#1 Doubles: Donlin/Wessel (CCP) vs.Reid/Declan (PRI): 4-8 LOSS

#2 Doubles: Gronowski/Geekie (CCP) vs. Dominic/Daniel (PRI): 8-6 WIN

#3 Doubles: Ostermuller/Childs (CCP) vs. Ben/Adam (PRI): 7-8 (10-12) LOSS

#4 Doubles: Carr/Huang (CCP) vs Matt/Thomas (PRI): 8-7 WIN

#5 Doubles: Gill/Allen (CCP) vs. Nick/James (PRI): 8-7 (10-8) WIN

#6 Doubles: D. Latham/L. Latham (CCP) vs. Luke/Tommy (PRI): 8-2 WIN

#7 Doubles: Fulton/Willi (CCP) vs. Paul/Chris (PRI): 6-8 LOSS

#8 Singles: D. Latham/Taylor (CCP) vs. Cole/Devin (PRI): 7-8 (5-7) LOSS

vs.
Westminster
Home
Isaak Turf Baseball Field
All Day
vs.
Rock Bridge HS
Away
Sunset Hills Golf Course
vs.
Lafayette
Away
Links of Dardenne Golf Course
Tournament
vs.
Rock Bridge HS
Away
Sunset Hills Golf Course
vs.
Webster Invitational
Away
Webster Groves
Other

The Chaminade track squad placed 2nd out of 17 teams last night, knocking off some of the top programs in the area including Lindbergh, Parkway West, Webster Groves and conference rivals SLUH, DeSmet and Vianney. Chaminade earned points in nearly every event including the 4 x 800 meter relay team of Daniel Martin, Brecken Wojciechowski, Anthony Bradford and Wesley Carpio who placed 6th. Jamisen Terry ran to a 2nd place finish in the 100 meter dash while the 4 x 200 meter relay team of Ryan King, Amar Johnson, Cameron Epps and Elijah Griffin ended the race in 5th. Casey Cavlovich placed 1st in the 400 meter run with a time of 54.3 followed up by Amar Johnson's 1st place finish in the 300 hurdles. Amar also ran to a 7th place finish in the 200 meter dash. Henry Hardeman had a personal best 10:27 in the 3200 meter run, placing him 3rd overall in a field of 22 runners.

The team also had success in the field events. Eli Steele and David Kruse pole vaulted to 1st and 2nd place finishes respectively while Keiran Hobart ended the day in 7th in the triple jump. John Edwards high jumped to a 4th place finish and Simon Peistrup placed 3rd in the discus with a throw of 102'7."

vs.
Westminster
Away
Win 6-2

#1 Doubles: Gronowski/Geekie (CCP) vs.Louie/LaCossie (WEST): 6-4. 3-6, 10-7 WIN

#2 Doubles: Huang/Wessel (CCP) vs. Sacco/Jonathan (WEST): 6-4, 3-6, 10-8 WIN

#3 Doubles: Ostermuller/Childs (CCP) vs. Perry/Freeman (WEST): 6-4, 6-3 WIN

#4 Doubles: Carr/Gill (CCP) vs Perona/Duda (WEST): 6-2, 6-1 WIN

#5 Doubles: D. Latham/L. Latham (CCP) vs. Boquette/Minichello (WEST): 6-1, 7-6 (7-4) WIN

#6 Doubles: Allen/Fulton (CCP) vs. Penberther/Fuller (WEST): 0-6, 5-7 LOSS

#7 Doubles: Taylor/Willi (CCP) vs. Michael/McKie (WEST): 4-6, 1-6 LOSS

#8 Doubles: Taylor/Willi (CCP) vs. Jerry/Jay (WEST): 8-6 WIN

vs.
Hillsboro
Home
Isaak Turf Baseball Field
vs.
St. Dominic
Away
St. Dominic
vs.
St. Dominic
Away
St. Dominic
Win 2-1

25-23, 27-25, 27-25

All Day
vs.
Priory
Away
TBD
vs.
Summit Tournament
Away
Paradise Valley Golf Course
Tournament
vs.
John Burroughs
Away
John Burroughs
Loss 0-9
Westminster Christian Academy
Home
Grass Practice Field
Win 4-3
vs.
John Burroughs
Home
Win 6-1

#1 Doubles: Donlin/Wessel (CCP) vs. Austin/Jackson (JBS): 7-8 (6-8) LOSS

#2 Doubles: Huang/Geekie (CCP) vs. Loch./Tej (JBS): 8-7 (8-1) WIN

#3 Doubles: Ostermuller/Childs (CCP) vs. Reed/Harrison (JBS): 8-6 WIN

#4 Doubles: Carr/Gill (CCP) vs Lucas/Jordan (JBS): 8-4 WIN

#5 Doubles: D. Latham/L. Latham (CCP) vs Yee/Elliott (JBS): 8-0 WIN

#6 Doubles: Fulton/Allen (CCP) vs. Cullen/Allen (JBS): 8-2 WIN

#7 Singles: Taylor (CCP) vs. Cullen (JBS): 8-0 WIN

vs.
Lafayette
Away
Lafayette
Loss 2-13
vs.
CBC
Home
Isaak Turf Baseball Field
vs.
JV Tournament
Away
Forest Park Golf Course
Tournament
vs.
SLUH
Home
CANCELLED
All Day
vs.
DeSmet
Away
Greenbriar Hills Country Club
vs.
Lafayette
Home
Isaak Turf Baseball Field
Loss 5-8
vs.
St. Louis Patriots
Home
Grass Baseball Field
Win 4-0
vs.
SLUH
Away
SLUH
vs.
Lafayette
Home
Isaak Turf Baseball Field
Win 6-5
vs.
St. Louis Patriots
Home
Grass Baseball Field
Loss 8-11
vs.
Lutheran St. Charles
Home
Athletictron Gym
vs.
Lutheran St. Charles
Home
Athletictron Gym
Win 2-0

25-15, 25-18

All Day
DeSmet / Lafayette
Away
Links of Dardenne Golf Course
vs.
Kirkwood Tournament
Away
Aberdeen Golf Club
Tournament
vs.
Vianney Invitational
Away
Vianney
vs.
Ladue
Home
Loss 3-5

#1 Doubles: Donlin/Wessel (CCP) vs. Daniel/Alex (LAD): 0-8 LOSS

#2 Doubles: Gronowskii/Geekie (CCP) vs. Rohan./Sam (LAD): 3-8 LOSS

#3 Doubles: Ostermuller/Childs (CCP) vs. Declan/Jackson (LAD): 4-8 LOSS

#4 Doubles: Carr/Huang (CCP) vs Michael/Aryuah (LAD): 8-4 WIN

#5 Doubles: Gill/Allen (CCP) vs Ben/Spencer (LAD): 4-8 LOSS

#6 Doubles: D. Latham/L. Latham (CCP) vs. Kiran/Will (LAD): 8-4 WIN

#7 Doubles: Fulton/Taylor (CCP) vs. Winston/Sam (LAD): 6-8 LOSS

#8 Doubles: Willi/Gronowski(CCP) vs. Louis/Jacob (LAD): 8-2 WIN

vs.
Ladue
Away
Ladue Middle School
Win 6-3
vs.
Parkway Central
Home
Grass Baseball Field
DeSmet/Marquette; Cup Match
Away
DeSmet
Win 24-12
vs.
CBC
Home
Isaak Turf Baseball Field
Loss 2-4
All Day
vs.
Westminster
Away
St Albans
vs.
DeSmet
Home
Isaak Turf Baseball Field
Win 9-0
vs.
DeSmet
Away
DeSmet
POSTPONED: TBD
vs.
Clayton
Away
Clayton
CANCELLED
vs.
Clayton
Home
CANCELLED
vs.
Vianney
Away
Vianney
Webster Groves Youth
Home
Grass Practice Field
Win 6-3
Vianney Quad
Away
Vianney
Vianney Quad
Away
Vianney
vs.
Brentwood High School
Home
POSTPONED: TBD
vs.
Triad High School, Edwardsville Tournament
Away
Triad High School
Win 9-0
vs.
Timberland
Away
Timberland High School
Tournament
vs.
Clayton Invitational
Away
Clayton
vs.
Fort Zumwalt East HS
Away
Fort Zumwalt East HS
Loss 4-8
vs.
Warrenton High School, Orchard Farm Tournament
Home
Win 9-0
vs.
Quincy HS, Edwardsville Tournament
Away
Edwardsville HS
Loss 1-7
All Day
vs.
Webster Groves Tournament, Alton High School
Webster Groves
Win 2-0

25-10, 25-19

All Day
vs.
Webster Groves Tournament, Cape - Notre Dame HS
Webster Groves
Win 2-0

25-16, 25-17

All Day
vs.
Webster Groves Tournament, Parkway West
Webster Groves
Win 2-0

25-12, 25-22

vs.
Edwardsville Tournament
Away
Edwardsville HS
CANCELLED
-
vs.
State Handicap Tournament, State Tournament
TBD
Crestwood Bowl
Tournament
vs.
Orchard Farm, Orchard Farm Tournament
Away
Orchard Farm
Win 4-2
vs.
Clayton Invitational
Away
Clayton
Other

The Chaminade track squad competed in one of the premier meets of the season on Friday, April 26 against some of the top teams in the area. Running in a crowded field of more than 18 teams, the 4 x 800 meter relay team of Stanley Williams, Brendan Crawford, Henry Hardeman and Kenneth Hammell finished 4th with a time of 8:41.8.

Henry Hardeman had additional success in the 1600 meter run, where he edged out some of the top distance runners in St. Louis to finish 5th with a personal record time of 4:26.1.

Stanley Williams also medaled in the 800 meter run, battling to a 2nd place finish with a time of 2:02.

Stanley joined Doug Agnew, Keshon Campbell and Amar Johnson on the 4 x 200 meter relay team, running to a 5th place finish.

Keshon Campbell had already won the silver medal earlier in the day in the 110 meter high hurdles.

Agnew, Campbell and Johnson were joined by Jamisen Terry in the 4 x 100 meter relay where they were interfered with on the final handoff. Despite the adversity, the team was still able to cross the finish line in third, just behind blazingly fast East St. Louis and Ritenour.

The team will compete on Wednesday, May 1 in the Metro Catholic Conference Championship at DeSmet.


vs.
TBD
Away
Peruque Valley Park
Tournament
vs.
orchard Farm Tournament, Duchesne
Win 7-4
vs.
TBD
Away
Peruque Valley Park
Tournament
vs.
Vianney Freshmen Invtl
Away
Vianney
Other

The Freshmen track team competed against 15 other schools on Monday, April 29 and ended the day with an impressive 5th place finish. Point earners included:

FIFTH PLACE:

4 x 200 meter relay - Elijah Griffin, Cameron Epps, Byron Jackson, Jonathan Lee

Long jump - Elijah Griffin (17'3")

High jump - Elijah Griffin (5'0")

Kyle Riffel - Discus (80'3")

FOURTH PLACE:

4 x 100 meter relay - Elijah Griffin, Cameron Epps, Jonathan Lee, Nick Kaiser

Triple jump - Charlie O'Bryan (34'9")

Medalists included:

THIRD PLACE:

800 meter run - Henry Hardeman (2:13.9)

SECOND PLACE:

High jump - Charlie O'Bryan (5'4")

1600 meter run - Henry Hardeman (4:44.6)

vs.
Marquette
Away
Marquette
Loss 2-6

#1 Doubles: Donlin/Wessel (CCP) vs. Joe/Carter (MAR): 3-8 LOSS

#2 Doubles: Gronowskii/Geekie (CCP) vs. Jerry/Ari (MAR): 8-7 (7-5) WIN

#3 Doubles: Ostermuller/Childs (CCP) vs. Max/Nick (MAR): 5-8 LOSS

#4 Doubles: Carr/Huang (CCP) vs Luke/Vishnuh (MAR): 4-8 LOSS

#5 Doubles: Gill/Allen (CCP) vs Nitin/Aniket (MAR): 5-8 LOSS

#6 Doubles: D. Latham/L. Latham (CCP) vs. Jack/Mourik (MAR): 8-7 (10-8) WIN

#7 Doubles: Fulton/Taylor (CCP) vs. Sohem/Carson (MAR): 2-8 LOSS

#8 Singles: Willi (CCP) vs. Joseph (MAR): 0-6 LOSS

vs.
Rockwood Summit HS
Home
Isaak Turf Baseball Field
vs.
WCA Tournament, Westminster
Away
Westminster
Win 2-0
vs.
Maplewood
Isaak Turf Baseball Field
Win 10-0
vs.
SLUH
Home
Ohlms Stadium/Track
vs.
DeSmet
Away
DeSmet
Loss 1-2

25-19, 25-23, 25-15

vs.
MCC Championship
Away
DeSmet
vs.
MCC Championship
Away
DeSmet
vs.
SINGLES, MCC Championship
Away
Dwight Davis - Forest Park

2nd PLACE TEAM Finish

Singles at Dwight Davis - Forest Park

vs.
DOUBLES, MCC Championship
Home
Chaminade

2nd PLACE TEAM Finish

Doubles at Chaminade

vs.
SLUH
Home
Grass Baseball Field
vs.
Mehlville
Home
Isaak Turf Baseball Field
Win 3-0
vs.
Mehlville
Away
Mehlville
CANCELLED
vs.
Northwest
Home
Ohlms Stadium/Track
vs.
SLUH
Home
Athletictron Gym
vs.
SLUH
Home
Athletictron Gym
Loss 1-2

28-26, 25-18, 25-13

All Day
vs.
O'Fallon Township Tournament, Oakville
O'Fallon, IL
Win 2-0

25-18, 25-21

All Day
vs.
O'Fallon Township Tournament, Althoff
O'Fallon, IL
Win 2-0

25-23, 25-19

vs.
Vianney
Home
Isaak Turf Baseball Field
Win 4-3
All Day
vs.
State Tournament
Away
Jefferson City
All Day
vs.
O'Fallon Township Tournament, Belleville West
Away
O'Fallon, IL
Win 2-1

25-23, 25-23, 15-6

All Day
vs.
O'Fallon Township Tournament, O'Fallon
O'Fallon, IL
Win 2-1

25-14, 25-18, 16-14

All Day
vs.
O'Fallon Township Tournament, Lutheran South
O'Fallon, IL
Win 2-0

25-16, 25-19

vs.
CBC/De Smet Tournament
Away
CBC
vs.
DeSmet
Home
Isaak Turf Baseball Field
vs.
Summit Tournament, Pattonville
Away
Rockwood Summit
Tournament
All Day
vs.
State Tournament
Away
Jefferson City
vs.
DeSmet
Home
Athletictron Gym
vs.
St. Dominic
Away
St. Dominic
Win 8-5
vs.
St. Dominic
Home
Isaak Turf Baseball Field
vs.
DeSmet
Home
Athletictron Gym
Loss 1-2

25-23, 25-20, 25-22

vs.
DeSmet
Home
Ohlms Stadium/Track
vs.
SLUH
Away
Loss 1-2
vs.
INDIVIDUAL SINGLES & INDIVIDUAL DOUBLES, Districts
Away
Cadet Park (CBC)
vs.
Vianney
Home
Athletictron Gym
vs.
Vianney
Home
Athletictron Gym
Loss 1-2

25-18, 25-21, 25-21

vs.
INDIVIDUAL SINGLES & INDIVIDUAL DOUBLES, Districts, Semifinals
Away
Cadet Park (CBC)

Singles: Jeremy Ouyang (Ladue) def. Tanner Wojciechowski (CHAM) 6-1, 6-1

Doubles: Grant Bowman/Cade Cunnane (CHAM) def. Cody Zhang/Michael Ji (Parkway Central) 6-4, 6-0

All Day
vs.
State Tournament
Away
Silo Ridge Golf Course
vs.
Westminster
Away
Westminister Christian Academy Upper Field
vs.
State Semi-Final, Lutheran South
Webster Groves
TBD
vs.
State Final
Away
Jefferson City
TBD
vs.
State Final
Away
Jefferson City